Domů » Aktuality » Školní pozemek v létě

Školní pozemek v létě

Možná si vzpomínáte na vyprávění Karla Čapka, který se v knize Zahradníkův rok přiznával, že i když jede na dovolenou, je úplně nejistý, jak to na jeho zahrádce bude vypadat, až se vrátí.

Třebaže deleguje nějakého naivně lapeného souseda k péči o ni a pravidelně dennodenně ho zaměstnává specifickými úkoly, sám si je vědom, že on, správný zahradník, by to stejně udělal nejlépe, a samou starostí  o zahrádku z dovolené nic nemá!

My ve škole tak pyšní nejsme, nemyslíme si, že pouze a jen my umíme na školní zahrádce zázraky a navíc se snažíme si dovolenou užít a nepřemítat, co by kdyby,…

Nejinak tomu bylo i o letošních prázdninách. Pečlivě zvolený typ osázení záhonků ve výsledku způsobil, že to, co jsme nasadili, jsme nejen našli v záplavě nežádoucího plevele, ale dokonce i sklidili!

Nikdo se nemůže mračit a říkat, že bychom získali méně, než jsme do půdy vložili, protože by lhal.

Tak třeba jahody, ty skutečně byly výtečné, a že se o ně žáci střídavě dělili, si můžete být jisti. Koprová omáčka nám zpříjemnila rozloučení se školou.  Hrášek  trošku teplem seschl,  ale velikostí úplně odpovídá kupovanému hrachu. A že fazole na tom nebyly lépe? Ty stejně jako hrách vařením nabudou, takže vlastně žádná škoda.  

Krásnou a skutečnou chloubou letošního léta jsou dvě plodiny, které má snad každá vesnická zahrádka: dýně a brambory. Semeno dýně jsme zvolili přímo na podzimní dekoraci a velice mile nás překvapily množstvím, barevností a pravidelností tvaru.  Navíc jsou vhodné i na vaření.  Dnes už zdobí prostor před školní jídelnou.

Sadba červené odrůdy brambor nás nadchla množstvím i velikostí  v jednotlivých  řádcích.

Kukuřici jsme si nechali dozrát na co největší klasy, aby spolu s ostatními plodinami zdobila prostor před vstupem do školní jídelny. Můžete se také pokochat!

Také je potřeba dodat, že někteří žáci přišli i o prázdninách. Reagovali tak na školní výzvu, aby pomohli zahrádce od nejhoršího plevele i v létě.  Děkujeme!!!

A děkujeme všem rodičům a příznivcům školy, kteří nám na jaře vypomohli sazeničkami rostlin /jahodníků, květin i bylinek/.  Rádi uvítáme další.

Pohyb na čerstvém vzduchu, spolupráce kluků a holek na společném díle a hlavně vztah k práci, za níž vidíte konkrétní výsledky je obrovským pozitivem, které často mnozí z nich vidět potřebují.

Zbývá říct, že třebaže nejsme stoprocentní zahradníci, odnesli jsme si slovy čísel více než 100% vloženého.