Domů » Aktuality » 17. listopad po 30 letech

17. listopad po 30 letech

V neděli 17. listopadu si celá naše republika připomínala 30. výročí sametové revoluce, která v roce 1989 odstartovala zásadní politické změny v naší zemi. Toto významné výročí jsme si neopomněli připomenout ani na naší škole.

V pátek 15. listopadu proběhl projektový den s názvem „17. listopad po 30 letech“. V rámci tohoto projektu jsme žákům přiblížili některé běžné, ale i méně běžné, situace z dob socialismu, čímž jsme jim chtěli umožnit lépe pochopit proč a za co se před 30 lety bojovalo.

Žáci byli rozděleni do deseti skupin = rodin napříč všemi ročníky. Po škole bylo vytvořeno deset stanovišť, na nichž se jednotlivé skupinky střídaly. Žáci si tak mohli vyzkoušet prvomájový průvod, výslech u StB, frontu na banány či nácvik spartakiádní sestavy. Pokusili se také získat povolení na zahraniční dovolenou, či bony do Tuzexu. Také se dozvěděli, že nebylo možné republiku svévolně opustit. Zažili si atmosféru socialistické školy. Také absolvovali přijímací pohovor a středí školu.

Na závěr projektu jsme si v tělocvičně společně připomněli a shrnuli nejdůležitější fakta sametové revoluce. Celý projektový den byl zakončen myšlenkou: „Svoboda pro mě znamená…“, kterou měli žáci na základě svým prožitků během projektu dokončit. Některé myšlenky byly skutečně povedené.


A co znamená svoboda pro Vás?


Video z celého dne naleznete zde.