Domů » Aktuality » 75. výročí konce 2. světové války

75. výročí konce 2. světové války

V pátek 8. května uběhne přesně 75 let od okamžiku, kdy v Evropě skončil nejstrašnější válečný konflikt v lidských dějinách – 2. světová válka.

Válečné běsnění začalo 1. září 1939 německým útokem na Polsko, které to vůbec nečekalo. 

Během 14 dní byla ve válečném stavu polovina evropských států. Během roku 1940 se německému vůdci Adolfu Hitlerovi podařilo ovládnout značnou část Evropy. Ve stejném roce však také německá armáda zaznamenala svou první porážku – a to v letecké bitvě o Anglii. 

2. světová válka se však celosvětovým konfliktem stala až v roce 1941, kdy do války vstoupili, do té doby neutrální, Spojené státy americké. Bojiště se z evropského kontinentu rozšířilo prakticky do celého světa – Afriky, Asie i Tichomoří.


Čím déle válka trvala, tím více bylo Německo oslabeno. Definitivní obrat ve vývoji války se odehrál 6. června 1944, kdy se na francouzských plážích v Normandii vylodilo spojenecké vojsko. Možná tento den někteří z Vás znají jako Den D. V dubnu 1945 pak spojenecké armády dobyli Berlín, hlavní město Německa, a válka se chýlila ke konci. 7. května 1945 byla ve Francii podepsána úplná a okamžitá německá kapitulace, která začala platit následující den, tedy 8. května. 

Ten den však válka skončila jen pro Evropu. Ve světě, zejména v Asii a v Tichomoří, se bojovalo i na dále. Definitivně skončila 2. světová válka až japonskou kapitulací 2. září 1945.

Během šesti válečných let zemřelo přibližně 58 milionu lidí, z toho asi polovina civilistů. V rámci německé ideologie o nadřazenosti některých národů zahynulo v koncentračních táborech na 6 milionů evropských Židů. Druhá světová válka si vyžádala i materiální a kulturní škody. Během válečných střetů bylo zničeno nespočet světových architektonických skvostů. Smutným vítězem tohoto boje se staly německé Drážďany, které byly po leteckém bombardování prakticky srovnány se zemí.

Pokud bychom měli 2. světové válce vystavit účet, zastavili bychom se na astronomické částce 4000 miliard amerických dolarů. Žádná částka však nevynahradí ztrátu tolika lidských životů.

Pamatujme si tedy 8. květen jako den, kdy v Evropě skončil nejstrašnější válečný konflikt lidských dějin.


Jak vidí 2. světovou válku, pro někoho tak „vzdálenou historii“, žáci 9. ročníku?? Poduďte sami.