Domů » Aktuality » Exkurze v TON v Bystřici pod Hostýnem

Exkurze v TON v Bystřici pod Hostýnem

Dne 26. dubna jsme se s žáky 8. ročníku a zájemci ze 7. ročníku vydali v rámci předmětu Praktické činnosti a blížící se volby povolání do Bystřice pod Hostýnem na exkurzi do TONu.

Exkurzi jsme započali ve vile Thonet, kde se nás ujala paní Chovancová, která nám zopakovala, jak se při prohlídce chovat. Následovala zajímavá prezentace firmy od jejího založení Michaelem Thonetem až po současnost a poté už jsme byli rozdělení i s ostatními návštěvníky do dvou skupin s průvodci. Každý dostal reflexní vestu v barvě své skupiny, sluchátko pro poslech výkladu a ochranné brýle. Na to už jsme vyrazili do provozu. Během hodiny a půl jsme prošli celým výrobním procesem ohýbaného nábytku. Od venkovního sušení dřeva (hranolky z buku, dubu, javoru), jeho hoblování, zkracování, soustružení, napařování, ohýbání, broušení, montování, moření, lakování, vyplétání, laserování, polstrování až po jeho 100% kontrolu, balení a odeslání objednavateli. V úplném závěru jsme ještě navštívili výstavu designového nábytku.

Zpět do Tlumačova jsme se vraceli unavení z množství podnětů, ale ve výsledku jistě obohacení o zážitky z neobvyklé podívané.

Pro zájemce o více podrobností k výrobě přidáváme volně dostupný odkaz na článek s videem z roku 2021: Jak se české židle z Bystřice dostaly na vrchol, kde jsou dodnes.

https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/160-let-firmy-ton-michael-thonet-merano-ohybany-nabytek-zidle.A211227_132853_architektura_rez

Lenka Bílková